$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

NVIDIA GTX 970’in bellek kavgasında uzlaşma: kullanıcılara 30 Dolar geri ödenecek

NVIDIA GTX 970’in bellek kavgasında uzlaşma: kullanıcılara 30 Dolar geri ödenecek
  • 1.691 kez okundu
Reklam

Nvidia’nın GeForce GTX 970 ekran kartı ile birlikte sunduğu bazı optimizasyonların önemli sıkıntılara yol açması, davaları da beraberinde getirmişti. Firma, davacılarla uzlaşma sağladı.

Geçmiş yıllarda, Nvidia GTX 970 ekran kartı ile birlikte başlayan 3.5GB bellek tartışması halen unutulmuş değil. Unutulması da mümkün değil zira uzun süredir mağdur kullanıcılar ile Nvidia arasında bir hukuk mücadelesi yaşanıyordu. Geçen hafta, mücadelede uzlaşma sağlandı.

 

Hatırlanacağı üzere, GTX 970 ekran kartının 4GB GDDR5 olarak lanse edilen bellek miktarı, yeni bir bellek yönetim teknolojisi nedeniyle, sadece 3.5GB kısmını kullanıcının erişimine açıyordu. Maxwell mimarisi ile başlayan bu teknoloji, bozuk Seviye 2 ön bellek bloklarını kapatıyor ve bunun sonucunda da bağlı bellek bölümlerine erişim kapanıyordu. Bu bakımdan firma, yaklaşık 500MB seviyesinde bir bölümü ayırmıştı.

 

Daha düşük efektif bellek kullanan GTX 970, bu nedenle bellek üzerindeki veriyi daha agresif bir şekilde siliyordu. Ayrıca belirtilen Seviye 2 ön bellek miktarı gerçekte 0.25MB daha azdı ve 8 kontrolcünün de 7 tanesi kullanılabiliyordu.

 

Ayrıca Bkz.

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ